Dziś ruszają egzaminy dla klas 8!Powodzenia!

Z wizytą w USA

 

 

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog jako jedyna organizacja z Europy Wschodniej i jedna z dziewięciu w Europie została przyjęta do elitarnego grona Scratch Education Collaborative (edycja 2022-2023) – najszerszej międzynarodowej inicjatywy i sieci współpracy, która łączy i wspiera podmioty korzystające w swojej pracy z zasobów i możliwości Scratcha. Scratch to najpopularniejszy na świecie język programowania dla dzieci, który tworzy Fundacja Scratcha zlokalizowana na najlepszej uczelni technologicznej na świecie: Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA.

 

Język scratch jest również wykorzystywany w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI), którego stowarzyszenie Cyfrowy Dialog jest partnerem. I to właśnie dla uczestniczek i uczestników projektu CMI – polskich nauczycielek i nauczycieli stowarzyszenie zorganizowało wizytę studyjną w Fundacji Scratcha w dniach 1-7 maja 2023r.

 

Na wydarzenie to składało się: udział w warsztatach zorganizowanych w MIT, zwiedzanie uczelni i muzeum MIT, wizyta na Harvardzie i w lokalnych klubach kodowania (Clubhouse) oraz spotkania z liderkami i liderami nauki programowania dla dzieci i młodzieży  na świecie, mających na celu wymianę doświadczeń i czerpanie nowych inspiracji. Jednak najważniejszym punktem programu było spotkanie z profesorem Mitchelem Resnickiem – twórcą programu Scratch.

 

Jesteśmy dumni, że nauczyciel naszej szkoły, Szkoły Podstawowej nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy – p. Sylwia Milczarek wzięła udział w tej wizycie i wróciła bogatsza o nowe kompetencje zawodowe, które z pewnością przełożą się na pracę z młodym człowiekiem..

 

#ScratchFoundation #CMInaMIT #LifelongKindergarden #CMI @CtfrowyDialog

OUTDOOR CLASSROOM DAY

 

Klasa 5a wzięła udział w międzynarodowej akcji ,,Lekcja na świeżym powietrzu". Uczniowie wybrali się do lasu w Parku Północnym, który jest pozostałością po prastarej Puszczy Pszczynskiej.Uczniowie otrzymali 17 zadań do wykonania min.rozpoznawanie kwiatów okrytonasiennych oraz odgłosów zwierząt. Za udział w akcji otrzymaliśmy certyfikat.

Dolina Będkowska

 

 

4 maja uczniowie z klas 6b, 7a, 8b, 8c i 8d udali się na wędrówkę po jednej z najpiękniejszych dolinek – Dolinie Będkowskiej. Wraz z przewodnikiem zwiedzili niezwykłą Jaskinię Nietoperzową. Wędrówka została połączona z grą terenową „Po górach i lasach – jak wędrować bezpiecznie szanując środowisko”. W trakcie wędrówki, poprzez zabawę, uczestnicy rozwiązywali zagadki, poznali najważniejsze zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego przemierzania leśnych i górskich szlaków. Poznali również najważniejsze informacje i ciekawostki związane z wyjątkowym regionem Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

"Na słodko"

 

 

Życzymy Wam słodkiego dłuuugiego weekendu 😍Sztuka kulinarna na dobre zagościła na zajęciach rewalidacji u Pani Żanety. Tym razem przygotowaliśmy pyszne, słodkie ciasteczka z jagodami i truskawkami z ciasta francuskiego. 🍰🥧🍮👨‍🍳👨‍🍳🧑‍🍳👩‍🍳 

#laboratoriaprzyszlosci, 

#laboratoriaprzyszlosci

"Pomysł na majówkę".

 

 

Jeśli jeszcze nie macie pomysłu gdzie wybrać się w długi weekend to uczniowie z klas V i VI z przyjemnością Wam podpowiedzą. Na zajęciach plastyki przygotowaliśmy plany wyjazdów majówkowych, ciekawe miejsca, budżet i mnóstwo ciekawych pomysłów. Może skorzystacie 😍😍😍

Zajęcia z robotyki

 

Elementy robotyki w klasie I a,  z wykorzystaniem zestawu Lego Spike to dopiero początek przygody z klockami. Projekt wiatraczka, który został wprawiony w ruch dzięki tworzeniu skryptów dał wiele radości i satysfakcji.

#sp36

#laboratoriumprzyszłości

#innowacja

#LegoSpike

Wyniki konkursu

 

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursie pod hasłem "Zmieńmy to- ekologicznie!", którego zadaniem było nagranie filmiku.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Mamy 2 miejsce

 

 

W czwartek 20 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzyszkolnych zawodach w piłce siatkowej zajmując 2 miejsce.

 

Skład drużyny: Piotr Bochyński, Mikołaj Juszczyk, Gabriel Kędra,  Filip Łakwa, Mariusz Majchrzak, Aleksander Skowroński, Kamil Sornek, Danil Malinkovin, Mykyta Perechniev i Danylo Perechniev.

 

Chłopakom gratulujemy!

UWAGA!

 

2 maja to dzień wolny od zajęć dydaktycznych.

 

 

Tydzień kariery w naszej szkole

 

 

 

W ramach tygodnia kariery, a także przystąpienia naszej szkoły do udziału w projekcie "Przygody przedsiębiorczego Dżeka" uczniowie dowiedzieli się czym jest przedsiębiorczość. Ciekawe pomoce uatrakcyjniły zajęcia. 

 

 

 

"Innowacja plastyczna".

 

 

Na zajęciach z Innowacji plastycznej w klasie 2a nigdy się nie nudzimy. Dziś w grupach dwuosobowych, wykonywaliśmy z p. Żanetą własne Memory. Przede wszystkim, poprzez konieczność zapamiętywania obrazków przez ich uczestników, dzieci ćwiczą swoją pamięć. Ta umiejętność okaże się też im przydatna w szybszej nauce. Ponadto, gry Memory uczą koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także kształtują wyobraźnię. Po wykonanej pracy dzieci grały z ogromnym zapałem przy różnych stanowiskach. 

Uwaga Konkurs!

 

Samorząd uczniowski serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie na Najładniejszy Stroik Wielkanocny. Chcielibyśmy propagować tradycje związane z tematyką Świąt Wielkanocnych oraz stworzyć okazję do indywidualnej działalności artystycznej jak również wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia stroików wielkanocnych. Prace należy przynieść do p. Żanety do dnia 5 kwietnia.

 

Wtedy również ogłosimy wyniki konkursu.

Lista nieodpłatnego poradnictwa

 

 

Konsultacje dla Rodziców

 

Szczegóły u wychowawców.

 

Dnia 18 kwietnia we wtorek
odbędą się konsultacje dla rodziców

 

Sukces naszych uczniów

 

W dniu 18.04.2023r. uczniowie naszej szkoły w składzie:
 
Hanna Tomczyk
Aleksander Skowroński
Jan Szymczyk
 
zajęli I miejsce
 
w MIĘDZYPOWIATOWYCH IGRZYSKACH ORTOGRAFICZNYCH
KORRIDA - corrida 2023
 
Gratulujemy!

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

 

 

3 kwietnia w naszej szkole obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach obchodów realizowane są inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób w spektrum autyzmu i ich rodzin. Wśród nich jest coroczna kampania społeczna „Świecimy na niebiesko”. Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji i ubrania się w tym dniu na niebiesko.

"Mali matematycy - Gdzie kryje się matematyka".

 

 

W klasie 1a realizowany jest projekt "Mali matematycy - Gdzie kryje się matematyka". Tym razem omawiany był temat "Gdzie jest prawo, a gdzie lewo". Szereg zabaw i ćwiczeń utrwalił u uczniów orientację w schemacie własnego ciała, w przestrzeni i na kartce papieru.

Ostatnim zadaniem był samodzielny projekt labiryntu oraz stworzenie do niego instrukcji.

Lekcja teatralna

 

We wtorek 28 marca uczniowie klasy 4b wybrali się na wycieczkę do Teatru Małego. Rolę naszego przewodnika pełniła p. Anna Białoń. Uczniowie mieli możliwość zajrzeć tam, gdzie widz na co dzień nie ma dostępu. Spojrzeliśmy na scenę z miejsca pracy oświetleniowca, który opowiedział i pokazał nam, czym się zajmuje. Odwiedziliśmy garderobę, gdzie aktorzy przygotowują się do spektakli i wykonaliśmy ćwiczenia mające na celu rozgrzanie narządu mowy. Punktem kulminacyjnym spaceru była możliwość wejścia na scenę i wykonanie kilku ćwiczeń aktorskich. Uczniowie poznali terminy takie jak: kulisy, kurtyna, sznurownia, scenografia czy foyer oraz zostali zapoznani z zawodami związanymi z teatrem: garderobiana, oświetleniowiec, dźwiękowiec, scenograf, aktor.

Stop suszy!- wyniki konkursu

 

Dziękujemy wszystkim uczniom za wzięcie udziału w szkolnym konkursie "Stop suszy!", zorganizowanym w ramach programu "Aktywni Błękitni". Ochrona środowiska zaczyna się od edukacji, więc tym bardziej cieszymy się za liczne prace konkursowe. Gratulujemy zwycięzcom! 

"Święto liczby Pi"

 

„Po­dzi­wu god­na licz­ba Pi,
trzy koma je­den czte­ry je­den.
Wszyst­kie jej dal­sze cy­fry też są po­cząt­ko­we,
pięć dzie­więć dwa po­nie­waż ni­g­dy się nie koń­czy.”

Wisława Szymborska „Liczba Pi” (fragment)

 

W marcu swoje święto ma wyjątkowa liczba  π.  Z tej okazji uczniowie poznali różne ciekawostki o ludolfinie.  Nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby Pi
z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Zapis ten wyryto nawet na jego nagrobku.

Uczniowie świetnie bawili się rysując kolorowe grafy i „Miasto Pi nocą” związane
z rozszerzeniem liczby Pi, rozwiązując zagadki matematyczne i sudoku oraz sprawdzając  jaki jest wynik dzielenia obwodu koła przez jego średnicę i to niezależnie od tego, jak duże czy małe koło weźmiemy. Zawsze dostaniemy ten sam wynik.

"Nauka odpowiedniego zachowania"

 

W klasie 1a uczymy się przez działania praktyczne. Dlatego naukę zachowania się w kawiarni uczymy się w... kawiarni! Przy okazji degustacji lodów rozwijamy swoje kompetencje społeczne, nawiązujemy relacje 🙂🙂

"Mali matematycy- Gdzie kryje się matematyk"

 

W klasie 1a realizowany jest projekt edukacyjny "Mali matematycy- Gdzie kryje się matematyka". Tym razem uczniowie pracowali nad tematem "Jak płynie czas", który pomógł zrozumieć naprzemienność pór roku, miesięcy, dni tygodnia. 

Uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie czy w każdym miejscu na kuli ziemskiej jest ta sama godzina i jaki wpływ na nasze życie ma ruch Ziemi wokół własnej osi oraz wokół Słońca.

"Warsztaty chemiczne"

 

W dniu 22.03 uczniowie klas siódmych, ósmych oraz oddziału przygotowawczego  uczestniczyli w warsztatach chemicznych organizowanych w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tematem warsztatów były "Typy reakcji chemicznych". Uczniowie samodzielnie mogli wykonać różne eksperymenty pod okiem fachowców.

"Hodowla rzeżuchy"

 

Klasa 1a, przygotowując się na przyjście wiosny, prowadziła hodowlę rzeżuchy i skrupulatnie notowała swoje obserwacje i wnioski. Udało się! Rzeżucha wyrosła 👍 teraz można nią udekorować pyszne kanapki i sałatki! 

 

"Warsztaty wiosenno-wielkanocne w klasie 1a"

 

W klasie 1a odbyły się warsztaty wiosenno- wielkanocne z rodzicami. Wydarzenie miało miejsce
21 marca. Sala zamieniła się w pracownię pisanek, a przed rozpoczęciem pracy, uczniowie przedstawili gościom inscenizacje o tematyce ekologicznej. 

 

Dzień kolorowej skarpetki w klasie 1a

 

 

 

"Dzień motyla"

 

Klasa 1a świętowała 14 marca Dzień Motyla. Była to świetna okazja do zabaw plastycznych, ruchowych oraz do poznania wiele ciekawostek o motylach 

 

"Mały kucharz"

 

"Mały kucharz" to warsztaty z samodzielnego wykonania pizzy, w jakich 9 marca wzięła udział klasa 1a. Wszyscy mali kucharze jednogłośnie stwierdzili, że wykonany samodzielnie posiłek smakuje rewelacyjnie!

 

Dzień Kobiet w klasie 1a

 

 

"Moazika"

 

"Mozaika - piękno jedności z różnorodności" to temat warsztatów, w jakich uczniowie klasy 1a i klasy OP1-3 wzięli udział 8 marca. 

Poznali najpiękniejsze mozaiki w mieście Tychy, a także wykonywali własne kompozycje mozaikowe.

 

"W dawnej szkole"

 

"W dawnej szkole", to temat zajęć, w jakich 7 marca klasa 1a oraz klasa OP 1-3 wzięły udział. Warsztaty prowadzone przez Muzeum Miejskie w Tychach, odbyły się w Tyskiej Galerii Sportu. Uczniowie mogli poznać historię szkolnictwa, pisać piórem maczanym w kałamarzu, a także wykonywali kartki z pamiętnika, które wręczali koleżankom i kolegom.

 

Następnie zwiedzili Tyską Galerię Sportu.

 

 

Dni marcowe w klasie 1a

 

W pierwsze dni marca, kiedy świeciło piękne słońce, klasa 1a wychodziła na spacery do parku. Przy okazji ruchu na świeżym powietrzu, uczniowie wykonywali ćwiczenia naprzemienne - usprawniające pracę lewej i prawej półkuli mózgu.

 

 

Deutsch macht Spass!

 

22 lutego uczniowie klasy 1a mieli okazję uczestniczyć w interaktywnej nauce języka niemieckiego.  Uczniowie oglądali bajkę "Dornröschen".

I przy tej okazji poznali nowe słownictwo oraz świetnie się bawili.

 

 

 

 

Gratulujemy!!!

 

Składamy serdeczne gratulacje dla Tinatin Sosnovej z klasy 1-3 OP za zdobycie III miejsca w konkursie recytatorskim Wierszowanie w Mediatece "Znani i lubiani poeci dla dzieci". Tinatin zaprezentowała wiersz Juliana Tuwiła "Zosia Samosia".

 

 

 

 

NARODOWY BANK POLSKI

 

 

 

Klasa 8a w środę 15.03.2023r. miała przyjemność wysłuchać prezentacji przygotowanej przez uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka
w Tychach, która została przygotowana w ramach projektu "Złote Szkoły NBP". 

 

 

 

Kartki z okazji Świąt Wielkanocnych!

 

 

Klasa 1-3 OP w ramach wsparcia dla walczących na froncie żołnierzy i medyków z Ukrainy przygotowała kartki świąteczne. Gotowe prace zostały wysłane na adres Stowarzyszenia Dajemy Radę.

 

 

 

Szczegóły na stronie

UODO

 

 

Regulamin konkursu

 

 

Uwaga Konkurs

 

Konkurs polega na nagraniu i zmontowaniu filmiku krótkometrażowego w formie rolki (reels) lub przygotowaniu pracy artystycznej w formie rysunku czy komiksu
pt. „Ochrona danych osobowych w cyfrowej dżungli”.

 

Termin składania prac: do 12.04.2023r. u P. Mazgaj

 

 

 

GRATULUJEMY!!!

 

Finalista XXXII Wojewódzkiego Konkursu
"Młody Chemik"

 

Konsultacje dla Rodziców

 

Szczegóły u wychowawców.

 

Dnia 14 marca we wtorek
odbędą się konsultacje dla rodziców

 

 

Moja ulubiona bohaterka filmowa

 

Samorząd uczniowski, z wielką przyjemnością, ogłasza wyniki konkursu plastycznego:

,,Moja ulubiona bohaterka filmowa" Przekazaliście nam wspaniałe prace i bardzo trudno było nam wyłonić zwycięzców. Wszystkie Wasze bohaterki są wyjątkowe.

 

I miejsce ex aequo : Maja Wiecheć klasa II a Weronika Plichta klasa VII a

II miejsce Agnieszka Woźny klas V a

III miejsce Urszula Pacyga klasa

IV a wyróżnienie Maurycy Ogorzałek klasa VI b

 

Gratulujemy zwycięzcom Nagrody i dyplomy wręczymy 10 marca

 

 

Bezpłatna infolinia
dla dzieci, młodzieży i opiekunów
– wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu