TWOJE DANE TWOJA SPRAWA

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY
PREZESA URZĘDU OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
„TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”

Podstawowym celem Programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.

Cel ten będzie realizowany poprzez następujące cele szczegółowe:

• poszerzenie warsztatu metodycznego nauczycieli

• poszerzenie wiedzy uczniów,  jak mają chronić dane osobowe zarówno w realnym, jak i w cyfrowym świecie,

• kształtowanie wśród uczniów świadomej i odpowiedzialnej postawy obywatelskiej.

Jest on realizowany nieprzerwanie od 2009 r. pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

Program jest realizowany w dwóch etapach:

• najpierw wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych i prawa do prywatności poszerzają Koordynatorzy Programu, którzy biorą udział w dwudniowym szkoleniu i otrzymują materiały edukacyjne, a następnie przekazują wiedzę i pakiety edukacyjne podczas rad pedagogicznych,

• w kolejnym etapie nauczyciele wiedzę zdobytą podczas szkolenia upowszechniają wśród uczniów, zarówno podczas lekcji z różnych przedmiotów, jak i podejmując się realizacji innych niestandardowych działań.

Systemowa edukacja w całej Polsce

Program „Twoje dane – Twoja sprawa” – skierowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków doskonalenia zawodowego nauczycieli – jest systemowym projektem realizowanym na skalę ogólnopolską.

Jednym z bardzo ważnych priorytetów Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych jest edukacja. Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) organ nadzorczy ma za zadanie upowszechniać
w społeczeństwie wiedzę o ochronie danych osobowych ze szczególnym uwzględnieniem działań skierowanych w tym zakresie do dzieci.

Program „Twoje dane – Twoja sprawa” od lat stanowi inspirację dla nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy biorąc w nim udział, pokazują, w jaki sposób od najmłodszych lat można uczyć dzieci zasad ochrony danych osobowych, przekazując trudne treści podczas zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz innych wydarzeń tematycznych, przy wykorzystaniu gier i zabaw.

Statystycznie rocznie Program realizuje ponad. 40 000 uczniów oraz ponad
3 500 nauczycieli, którzy podejmują różne działania edukacyjne na rzecz upowszechniania wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności zarówno w szkołach w całej Polsce, jak i w lokalnych społecznościach.

Szczegółowe informacje o programie: https://uodo.gov.pl/pl/p/tdts

Informacje o programie

Korzyści z udziału w programie

Informacje o nowym logotypie

Ulotka

Dnia 28 stycznia obchodzony jest Dzień Ochrony Danych Osobowych.

W tym dniu w całej Europie, odbywają się liczne wydarzenia podkreślające znaczenie ochrony danych osobowych.

Z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych w naszej szkole w lutym zorganizowane będą interesujące lekcje i wydarzeń dla uczniów mające na celu upowszechnienie wiedzy o ochronie danych osobowych, promowanie wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony danych osobowych, rozwijanie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpiecznego funkcjonowania w dobie szybkiego rozwoju nowych technologii, kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów oraz zwrócenie uwagi rodziców, nauczycieli i środowiska lokalnego na istotę ochrony danych osobowych i prawo do prywatności.

Dzień Ochrony Danych osobowych

Urząd Ochrony Danych Osobowych, przy współpracy z MEN, przygotował poradnik dla szkół „Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania”. To materiał, który wesprze dyrektorów, nauczycieli, a także uczniów i rodziców w bezpiecznym korzystaniu z dostępnych metod i narzędzi do zdalnej nauki. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem!

Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania
– poradnik UODO dla szkół

UODO nauka zdalna

UODO dobre praktyki

Ochrona danych osobowych a zdalne nauczanie

Informacja prasowa UODO

Dobre praktyki pomagające zachować bezpieczeństwo
podczas lekcji On-line

Departament Informacji i Promocji

Warto wiedzieć, że... rozpoczynamy cykl porad

Korzystanie z aplikacji TIKTOK

SMATFON

Edycja 2020/2021

Edycja 2019/2020

Ulotka informacyjna TDTS

Poradnik dla szkół TDTS

Informacje o użyciu logotypu

Regulamin konkursu dla placówek

Regulamin konkursu dla uczniów

kolejna porada

Świadomi rodzice to bezpieczne dzieci

Ustawienia prywatności cz. I

Ustawienia prywatności na FB

Warto wiedzieć, że... rozpoczynamy cykl porad

Snapchat final

List prezesa UODO

Szkolne obchody

28 stycznia 2021 r. obchodzono Dzień Ochrony Danych Osobowych. Również w naszej szkole podjęliśmy inicjatywę mającą na celu zwrócenie uwagi uczniów, i tych małym i tym dużym, jak ważna jest ochrona danych osobowych.

W ramach Akcji: Twoje Dane Twoja Sprawa – przeprowadzone zostały zajęcia wychowawcze w klasie, głównie w trybie online na Teams. Miały formę pogadanek na temat tego, jak ważna jest ochrona danych osobowych w Internecie. Burza mózgów dotyczyła pytań:

• Jak można dbać o to aby nikt nie posłużył się naszymi danymi ?
  • Na co zwracać uwagę ?
  • Co powinno nas zaniepokoić ?
  • Na co zwracać uwagę ?
  • Czy nasz wizerunek też powinniśmy chronić ?

Dyskusja dotyczyła wniosków, do jakich uczniowie doszli wspólnie z nauczycielami. Uczniowie zobaczyli również filmy,  gdzie zwrócono uwagę na zachowanie się w różnych sytuacjach wymagających udostępniania swoich danych osobowych. W młodszych klasach uczniowie rozwiązywali krzyżówki, dowiedzieli się, co to są dane osobowe, obejrzeli filmik "Sieciaki - chroń swoją prywatność" o bezpieczeństwie danych w Internecie, rozwiązywali interaktywne quizy o sposobach ochrony danych osobowych oraz  sformułowali wnioski do zapamiętania na przyszłość.

10 zasad ochrony prywatności przy instalowaniu aplikacji