W dniach 06-07. 12. 2021r. uczniowie klas 7 i 8  uczestniczyli w wycieczce z projektu
,, Poznaj Polskę’’.

1. Wrocław - zespół historycznego centrum

2. Wrocław - Hala Stulecia

3. Hydropolis - Interaktywne Muzeum Wody

4. Muzeum Narodowe we Wrocławiu - Pawilon Czterech Kopuł

5. Afrykarium

6. ZOO we Wrocławiu

I.1 Program wycieczki obejmował zwiedzanie i poznanie historii, architektury, Starego Miasta Wrocławia w tym Rynek, Ratusz, Pomnik zwierząt Rzeźnych, Katedrę na Ostrowie Tumskim. Uczniowie uczestniczyli w zabawie ,, Detektywi historii’’ podczas której poznali legędy związane ze sławnymi Krasnalami Wrocławskimi.

I.2 Podziwiali architekturę i historię  -perły modernizmu Hali Stulecia- obiektu-symbolu zwanej Katedrą Demokracji

I.3 W Muzeum Wody,, Hydropolis’’ uczniowie mieli okazję poznać w sposób interaktywny tajniki  zjawisk związanych z wodą z pogranicza biologii, geografii, fizyki i chemii zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej

I.4 W Muzeum Narodowym w Pawilonie Czterech Kopuł uczniowie mogli zapoznać się z kolekcją dzieł współczesnej sztuki polskiej drugiej połowy XX w. i początku XXI w.

I.5 W Afrykarium uczniowie poznali różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu  w których skład wchodzą: Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, Dżungla nad rzeką Kongo.

I.6 Uczniowie odwiedzili w ZOO:

• Pawilon Terrarium z  największą liczbą gatunków gadów i płazów w Europie.

• Odrarium, gdzie prezentowana jest fauna i flora rzeki Odry

• Terytorium

• Terytorium panter -unikatowy na skalę Europy kompleks przeznaczony do hodowli zachowawczej dwóch zagrożonych gatunków dzikich kotów pochodzących z Azji

• Ptaszarnię z rzadkimi i zagrożonymi gatunkami ptaków z Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej oraz Nowej Gwinei.

• Akwarium

• Krokodylarnię, małpiarnię, słoniarnię

POZNAJ POLSKĘ  - BIERZEMY UDZIAŁ

W ramach projektu organizujemy:

• w I grupie- wycieczkę do Sandomierza  - ilość uczestników: 40

• w II grupie - wycieczkę do Wrocławia - ilość uczestników - 37

We wrześniu rusza pilotaż przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego chętne szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Przekażemy na ten cel w tym roku 15 mln zł. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu „Polski Ład”.

Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Dofinansujemy wycieczki edukacyjne dzieci i młodzieży. Będzie to cenna pomoc dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej. Przedsięwzięcie uatrakcyjni również proces nauczania: nauka w unikalnym środowisku edukacyjnym, poszukiwanie śladów historii, eksperymentowanie w centrach nauki. Będzie to też promocja nowoczesnej edukacji patriotycznej. Przedsięwzięcie jest elementem programu „Polski Ład”.

Jakie wycieczki będą dofinansowywane?

Dofinansowywane będą wyjazdy organizowane w trakcie zajęć lekcyjnych, czyli od września do czerwca, których program będzie obejmował:

• w przypadku wycieczki jednodniowej – co najmniej dwa punkty edukacyjne,

• w przypadku wycieczki dwudniowej – co najmniej cztery punkty edukacyjne,

• w przypadku wycieczki trzydniowej – co najmniej sześć punktów edukacyjnych.

Wycieczki będą realizowane w ramach 4 obszarów edukacyjnych:

• Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,

• Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego,

• Kultura i dziedzictwo narodowe,

• Największe osiągnięcia polskiej nauki.

Kto może ubiegać się o dotację na zorganizowanie wycieczki?

Środki finansowe, po złożeniu wniosku o dofinansowanie wycieczki, otrzymają organy prowadzące szkoły publiczne oraz niepubliczne. Przedsięwzięcie jest skierowane dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych (publicznych i niepublicznych) w trzech grupach wiekowych:

• I grupa – klasy I-III ze szkół podstawowych,

• II grupa – klasy IV-VIII ze szkół podstawowych,

• III grupa – szkoły ponadpodstawowe.

Kryteria dofinansowania wycieczki

Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki, maksymalnie na:

• wycieczkę jednodniową – do 5 tys. zł,

• wycieczkę dwudniową – do 10 tys. zł,

• wycieczkę trzydniową  – do 15 tys. zł.

Pozostałe 20 proc. kosztów wycieczki organ prowadzący będzie finansować z własnych środków.

POZNAJ POLSKĘ