Uczestniczymy :

Certyfikaty:

Współpracujemy :

Partnerzy, sponsorzy:

Szkoła Podstawowa nr 36

im. Narodów Zjednoczonej Europy

w Tychach

19 DNI BEZ PRZEMOCY

 

19 dni przeciwko przemocy - to główne hasło i działania, na których skupiliśmy się w naszej szkole w listopadzie.

Akcjom i warsztatom w klasach towarzyszyło poznawanie różnych aspektów Porozumienia bez Przemocy Marshalla Rosenberga.

Uczniowie podczas zajęć trenowali rozpoznawanie i wyrażanie swoich uczuć, w taki sposób, by nie ranić, ani nie krzywdzić innych. Pomagała im w tym interaktywna gra "Z emocjami za pan brat" stworzona przez uczniów starszych klas na zajęciach dodatkowych.

Warsztaty " Jak poradzić sobie ze złością - moje sposoby" zakończone zostały konkursem z nagrodami. Wszyscy aktywnie i z zapałem przystąpili do tworzenia własnych kodeksów postępowania w sytuacji, kiedy czują złość.

Równocześnie w szkole odbywała się gra, w której ochoczo brali udział wszyscy - i młodsi, i starsi. Zadanie polegało na samodzielnym zapoznaniu się z cechami Porozumienia bez Przemocy M. Rosenberga. Podczas zajęć edukacji społecznej, godzinach wychowawczych, WDŻ i spotkaniach z pedagogiem, uczniowie zgłębiali tajniki języka serca czyli języka żyrafy. Zabawa została zakończona konkursem. Jury w osobach Pań wicedyrektor Doroty Woźny i Agaty Olczak - z uznaniem mogło nagrodzić tych, którzy udowodnili co znaczy porozumiewać się bez przemocy na co dzień.

Całość akcji zakończyliśmy tym, co lubi każdy - grami planszowymi podczas przerw.

Wiedza bowiem o swoich emocjach, umiejętność właściwego wyrażania ich oraz rozwijanie zainteresowań oraz pasji naszych uczniów - to działania niezbędne, aby porozumiewać się z innymi bez przemocy, używając - języka serca, empatii i zrozumienia drugiego człowieka.

 

 

 

20171114_103050

 

20171114_103121

 

20171113_160955

 

20171114_103312

 

20171114_103124

 

20171114_103110

 

20171116_092757

 

20171113_160923

 

20171114_103321

 

20171117_102527

 

20171117_102828

 

20171117_102754

 

20171117_102527 (1)

 

20171117_102636

 

20171116_092757 (1)

 

Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie!

 

Samorząd Szkolny, Szkolny Klub Wolontariatu oraz  Rada Rodziców przy SP 36 serdecznie dziękują za niesamowite zaangażowanie w akcji Szlachetna Paczka.

Ostatnie 2 tygodnie w naszej szkole upłynęły pracowicie. Cała społeczność  wspólnie przygotowywała świąteczne paczki z niezbędną pomocą dla osoby, która potrzebowała naszego wsparcia. W praktyce pokazaliśmy, że los innych nie jest nam obojętny. W sobotę 9.12.2017r.  dary trafiły dla Pani Renaty. Pomaganie innym to jednak także możliwość rozwoju osobistego. Ostatnie 2 tygodnie były czasem nabierania nowych doświadczeń przez naszych uczniów. Podczas spotkań z "zawodowym" wolontariuszem - Panią Beatą Hajdugą - mogli poznać tajniki dobrej i mądrej pomocy - uczestnicząc w warsztatach przez nią przygotowanych. Dziękujemy:)

 

 

 

FESTIWAL  ZDROWIA

Poniedziałek - Dzień  Tolerancji

Dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach na temat:,,Niepełnosprawni - tacy sami jak my".Podczas ich trwania obejrzeli film  i prezentację multimedialną o osobach niepełnosprawnych, a także dyskutowali o tym, jak przełamywać bariery i stereotypy funkcjonujące w świadomości ludzi , a dotyczące takich właśnie osób.

Zajęcia, według uczniów, były bardzo ciekawe i na pewno uczyły empatii oraz pozytywnego stosunku do osób niepełnosprawnych.

Wtorek - Dzień  Ziemi

Dzisiejszego dnia trzyosobowe drużyny będące reprezentacją każdej klasy wzięły udział w grze terenowej. Na placu przed szkołą poszczególne grupy zorganizowały swoje stanowiska, na których można było sprawdzić swoja wiedzę przyrodniczo - ekologiczną.Ponadto w wielu konkurencjach należało się wykazać sprawnością fizyczną.

To był wyjątkowy dzień, bo dopisała zarówno pogoda na zewnątrz, jak i pogoda ducha:)

 

 

 

 

 

 

Środa - Dzień  Talentów

W środę uczniowie naszej szkoły mogli popisać się przed społecznością szkolną swoimi, często ukrywanymi, talentami. Tego dnia bowiem odbył się finał konkursu ,,T jak Talent. Mogliśmy podziwiać piękne tańce, trudne akrobacje,a także śpiew i grę na instrumencie. Wszystkie występy były wyjątkowe i oryginalne. Publiczność nagrodziła ,,artystów" głośnymi brawami.

 

 

 

 

 

Czwartek - Piękna Polska na sportowo

 

 

 

 

 

 

Piątek - Europejski Dzień Śniadania

 

 

 

 

Dzisiejszy dzień był wyjątkowo smaczny. Uczniowie na specjalnie przygotowanych stanowiskach prezentowali swoje talenty kulinarne i zachęcali do smakowania ich ,,dzieł". A były wśród nich m.in. przepyszne kanapeczki na ciemnym pieczywie z warzywami, przyciągające kolorami i zapachami owocowe koktajle, a także smakowite przekąski i woda. Nie można było przejść obok tego obojętnie. Każdy dał się skusić na apetyczne i zdrowe co nieco.

Dzisiaj cała nasza szkoła mieniła się barwami narodowymi. Był to dzień pod hasłem ,,Piękna Polska na sportowo".Uczniowie przyszli na zajęcia ubrani w kolory biały i czerwony. Podczas każdej przerwy chętni ( a tych nie brakowało) ustawiali się w długich kolejkach do specjalnych stanowisk, na których przedstawiciele samorządu uczniowskiego malowali np. na twarzach lub rękach małe biało - czerwone flagi. Ponadto mieliśmy okazję obejrzeć i aktywnie uczestniczyć w wyjątkowych pokazach judo.Był to wyjątkowy dzień

Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły

włączyli się do projektu edukacyjnego

„Niesamowity świat higieny jamy ustnej”

przygotowanego przez Instytut

Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska

. Podczas zajęć uczyli się o tym, jak dbać o zdrowie zębów i dziąseł oraz utrwalali pozytywne nawyki dbania o zdrowie jamy ustnej. W ramach projektu obejrzeli film przygotowany przez instytut oraz rozwiązywali różne zadania, łamigłówki, rebusy związane z higieną jamy ustnej, zrobili również model szczęki z uzębieniem oraz ćwiczyli prawidłowe nitkowanie zębów. 

Pierwszoklasiści brali udział w wielu ciekawych doświadczeniach. Jednym z nich było jabłko imitujące chory ząb, które obrazowo pokazało, jak dochodzi do poważnej choroby, jaką jest próchnica. Doświadczenie z octem pokazało konsekwencje braku regularnej higieny jamy ustnej i jej negatywny wpływ na szkliwo. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych aktywnościach, a na zakończenie otrzymały dyplomy ukończenia kursu.

 

 

 

 

     Od września 2018 r. klasa Ia uczestniczy

w ogólnopolskim programie "Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu". Program powstał dzięki zaangażowaniu założycieli, pracowników i przyjaciół Fundacji Szkoła na Widelcu, aby dzieci i młodzież  lepiej się odżywiały, a przez to mądrzej i zdrowiej żyły .

"19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI"

 

Nasza szkoła bierze udział w tegorocznej kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci". Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata i trwa przez pierwszych 19 dni listopada. W tych dniach szczególnie dużo mówi się  o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. W naszym mieście kampanię promuje piosenka Kasi Moś „Pryzmat”.

Kampanie, akcje

 

Nasza szkoła, tak jak w ubiegłym roku, bierze udział w tegorocznej kampanii
"19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci". Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata i trwa przez pierwszych 19 dni listopada. W tych dniach szczególnie dużo mówi się o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

"19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY
I KRZYWDZENIU DZIECI"

Podsumowanie kampanii 

"19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY
I KRZYWDZENIU DZIECI"

W dniach 25.11.2019- 2.01.2020 w naszej szkole zostanie przeprowadzona zbiórka monet w ramach akcji Góra Grosza.

 

Każda klasa organizuje własną zbiórkę.

 

Zebrane monety segregujemy nominałami i zliczamy ich wartość.

Do paczki dołączamy informację dotyczącą klasy oraz ilości monet
(np. 1 gr. x 50 szt. = 50 gr. , 2 gr. x 10 szt. = 20 gr. itd.)

 

Opisane paczki przynosimy do opiekunek samorządu w terminie do 10.01.2020r.

GÓRA GROSZA

W listopadzie roku szkolnego 2019/2020 nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnoświatowej kampanii „19 dni przeciwko krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W ramach kampanii zostały przeprowadzone dla uczniów naszej szkoły dwa konkursy: dla klas IV-V konkurs plastyczny „Mądrze korzystam z Internetu” oraz konkurs na najlepszą prezentację multimedialną dla klas VI-VIII „Zagrożenia w sieci – jak bezpiecznie korzystać z Internetu”. W klasach I-VIII wychowawcy przeprowadzili zajęcia tematyczne dotyczące zagrożeń w Internecie, dodatkowo w klasie III b pedagog przeprowadził zajęcia warsztatowe „Zagrożenia w sieci, jak dobrze korzystać z Internetu”. Podsumowaniem kampanii w naszej szkole był Dzień Pomarańczowej Wstążki, jako symbolu walki z przemocą.

 
 

Szanowni Państwo!

 

Z ogromną przyjemnością informujemy, że w ramach prowadzonej kampanii społecznej “Poznaj MOC Zawodowca!” w okresie od stycznia do marca 2021 roku publikowane będą, na kanale Youtube, Facebook i Instagram, filmy z udziałem Ambasadora kampanii - Cyber Marianem. Materiały przedstawiać będą w ciekawy i zaskakujący sposób wizję świata pozbawionego zawodowców / specjalistów w swoich dziedzinach, np. fryzjerów, kucharzy czy mechaników.

Zapraszamy do oglądania filmów oraz odwiedzania portali społecznościowych dedykowanych kampanii społecznej, której celem jest promowanie kształcenia w szkołach branżowych i technicznych.

Mariusz Wójcik

Podinspektor

 

Referat Realizacji Projektów

Informacja prasowa o kampanii